آموزش فعال سازی Cash (کش) در جوملا 4

کش جوملا

این آموزش را با یک سوال آغاز می کنیم. آیا فعال کردن Cash (کش) جوملا به افزایش سرعت سایتم کمک کی کند؟ جواب بله است.

روش های زیادی برای افزایش سرعت سایت جوملایی وجود دارد ولی قطعا فعال کردن کش جوملا یکی از بهترین و موثرترین روش ها است. اما کش چه گونه کار می کند؟

 ذخیره سازی ( کش کردن ) یک روش هوشمند برای نشان دادن نمای ذخیره شده داده های شما به بازدیدکنندگان است. به طور موقت تمام اطلاعات سایت شما از جمله محتویات پایگاه داده را بارگیری و ذخیره می کند و  اجزاء و ماژول ها و فایل های قالب و بارگذاری آنها در یک صفحه HTML انجام می شود. بنابراین ، وقتی شخصی برای اولین بار یکی از صفحات شما را بارگذاری می کند ، نتیجه فرآیند فوق ذخیره می شود. و دفعات بعدی بازدیدکنندگان مستقیماً به فایل HTML داده های شما دسترسی پیدا می کنند ، که سبک تر است و زمان بسیار کمتری را می گیرد و عملکرد سایت شما را افزایش می دهد.

خوشبختانه ، جوملا انواع مختلفی از پیکربندی های حافظه کش را ارائه می دهد ، از ذخیره کامل صفحه تا ذخیره ماژول های انتخابی. اجازه دهید تنظیمات مختلف و نحوه فعال سازی آنها را در جوملا 4 ببینیم.

فعال کردن کش جوملا

ابتدا باید حافظه پنهان را در جوملا فعال کرده و سپس پیکربندی های مختلف آن را ادامه دهیم. برای فعال کردن حافظه پنهان در جوملا ، ابتدا وارد پنل مدیریت خود شوید و  سپس به مسیر مربوط به آن بروید :

System > Global Configuration

 

سپس تب system  را انتخاب کنید و در آنجا بخش Cash (کش) را پیدا کنید.

 همانطور که می بینید در این قسمت داخل باکس باز شونده تنظیمات کش دو مدل در اختیار شما قرار داه می شود.

ON – Conservative caching

ON – Progressive caching

به صورت خیلی ساده می شه گفت به ترتیب این دو مدل از تنظیمات کش جوملا 4 چی هستند:

ذخیره سازی محافظه کارانه (Conservative caching)

این مدل به مدیر سایت اجازه می دهد تا ماژول های انتخابی را ذخیره کند. ذخیره سازی محافظه کارانه برای سایت های پویا خوب است - بنابراین ، برای ماژول هایی که اغلب به روز می شوند ، می توانید چنین ماژول هایی را از ذخیره سازی حذف کنید.

ذخیره سازی پیشرونده (Progressive caching)

برخلاف روش های محافظه کارانه ، با در نظر گرفتن همه آنها به صورت همزمان ، یک تصویر فوری از همه ماژول های هر صفحه از سایت شما ایجاد می کند. Caching Progressive برای سایتهای استاتیک خوب است - برای به حداقل رساندن تأثیر بر روی ماژول های استاتیک.

 

Cache Handler مکانیزمی است که جوملا برای ایجاد حافظه پنهان استفاده می کند. به طور پیش فرض ، گزینه  "File" است

 ذخیره سازی یا کش کردن ویژه برای هر پلتفرم

پلت فرم ویژه ذخیره سازی( کش جوملا 4) شما را قادر می سازد تا کش های  مختلف و خاصی را برای دستگاه های مختلف ایجاد کنید. به عنوان مثال  می توانید یک حافظه پنهان( cash) برای کاربران تلفن همراه ، دیگری برای کاربران دسکتاپ و سوم برای کاربران تبلت ایجاد کنید . اگر شما فقط نسخه دسکتاپ سایت خود را دارید می توانید آن را روی "نه" نگه دارید. اما با توجه به اینکه بیشتر کاربران دیگه روی پلت فرم های مثل گوشی و تبلت سایت ها رو می بینند بهتر است روی  "بله" قرار دهید.

البته این توضیحات شما را سردرگم نکند زیرا  رسپانسوی بودن سایت شما ربطی به این تنظیم ندارد و فقط سرعت نمایش سایت شما را روی دستگاه های مختلف بهتر می کند.

 

زمان ذخیره سازی

زمان ذخیره نشان دهنده مدت زمانی است که یک نسخه ذخیره شده از سایت شما می تواند قبل از به روزرسانی مجدد استفاده شود. هرچه سایت پویاتر باشد ، زمان ذخیره حافظه پنهان نیز کمتر خواهد بود. زمان پیش فرض کش "15 دقیقه" است که به این معنی است که نسخه ذخیره شده صفحه یا ماژول شما هر 15 دقیقه تغییر می کند. شما می توانید زمان را بر اساس فراوانی به روزرسانی در سایت افزایش یا کاهش دهید.

 

 مسیر پوشه کش (cash)

 به شما این امکان را می دهد که مسیر یا مکان خاصی را به پوشه cache بدهید تا بتوانید هر زمان که نیاز دارید به سرعت به فایل های ذخیره شده دسترسی پیدا کنید.

 

 چگونه کش را در جوملا پاک کنیم؟

 به هر روشی که برای ذخیره کردن سایت خود انتخاب می کنید ، دانستن نحوه پاک کردن حافظه پنهان در جوملا نیز به همان اندازه مهم است. هنگامی که سایت شما مرتباً به روز می شود ، پاک کردن حافظه پنهان نقش مهمی ایفا می کند.

 برای پاک کردن کش جوملا 4 به مسیر زیر بروید :

System > Clear Cache

 

در اینجا ، می توانید نوع حافظه پنهان یا همان کش سایت جوملایی  (حافظه پنهان سیستم ، حافظه پنهان ماژول ، حافظه پنهان صفحه) را که می خواهید انتخاب کرده و حذف کنید. اکنون ، می دانید که چرا فعال کردن حافظه پنهان در جوملا 4 مهم است ، پیش سریع دست به کار شوید  و آن را در سایت خود فعال کنید. و نحوه عملکرد آن را به ما اطلاع دهید.

اگر تازه با جوملا آشنا شده اید می توانید برای توضیحات تکمیلی مطالبی همچون "جوملا و ده نکته مهم حرفه ای تر شدن در آن " را نیز بخوانید و ویدئو مربوط به آن را نیز مطالعه کنید در این مطلب به شما نکات ریزی برای جرفه ای تر شدن در جوملا را آموزش داده ایم.  همچنین در مطلب " آموزش جوملا و ده نکته مهم برای بهبود عملکرد سایت " نکات مهمی برای بهبود عملکرد سایت های جوملایی را توضیح داده ایم.

حتما می دانید که می توانید ما را در اینستاگرام  دنبال کنید. ویدئو های آموزشی ما هم در " کانال یوتیوب " ما منتشر می شوند.