آموزش افزایش امنیت جوملا

آموزش افزایش امنیت جوملا

جوملا به سرعت به یکی از محبوبترین سیستم های مدیریت محتوا در جهان تبدیل شده است به طوری که درصد زیادی از وب سایتهای دنیا ، از این CMS قدرت گرفته اند و با دانلود رو به افزایشی در حدود 30 میلیون و این یعنی اینکه در طول روز شما حداقل با یک وب سایت جوملایی روبرو خواهید شد.

در حال حاضر کسب و کارهای زیادی بر جوملا متکی هستند ! اما اغلب صاحبان این مشاغل نمی توانند اطمینان حاصل کنند که وب سایتهای آنها به درستی مدیریت می شود و یا با آخرین بسته های امنیتی به روز می شوند . بناب هاست در این مقاله به صاحبان سایتهای جوملایی این امکان را می دهد تا وب سایتهای خود را بروز و ایمن سازند .

همیشه وقتی در مورد امنیت در فضای اینترنت صحبت میشود این نکته بیان می شود که امنیت هیچ وقت تضمین شده نیست.

حال سوال اصلی این است ؟ آیا جوملای شما ایمن شده است ؟

اساسی ترین و اصلی ترین وظیفه هر وب مستر و یا صاحب سایت جوملا اینست که سایت خود را به روز نگه دارد و جوملای خود را به اخرین نسخه ارتقا دهد .مانند هر نرم افزاری، مشکلات و حفره های امنیتی شناسایی می شوند و سپس به طور منظم به وسیله یک وصله یا پچ امنیتی برطرف می شوند .

پروژه جوملا دارای یک تیم امنیتی بسیار قوی می باشد که وظیفه آنها بررسی و پیدا کردن حفره های امنیتی و باگ های جوملا و هچنین تعمیر این حفره های امنیتی می باشد. بسته های آپدیت جوملا به طور گسترده  و مستمر در وب سایت جوملا منتشر می شود و از طریق تمام شبکه های اجتماعی اطلاع رسانی می شود. برای آگاهی از نسخه جوملای خود باید به بخش مدیریت سایت مراجعه کنید و در داشبورد سایت نسخه جوملای خود را مشاهده کنید. در نسخه های 3 جوملا اطلاع رسانی های نسخه جدید جوملا نمایش داده می شود.

نسخه های متعددی از جوملا تا به حال منتشر شده است که می توانم به موارد زیر اشاره کرد :
جوملا 1.5 – جوملا 1.7 – جوملا 2.5 – جوملا 3 – جوملا 3.5 و در زمان ویرایش این مقاله جوملای 4 معرفی شده است.

و اما کدام نسخه برای ما می تواند ایده آل باشد ؟ اگر واقعا به دنبال امنیت هستید باید در اولین فرصت قید جوملای نسخه های قدیمی را بزنید و سریعا به آخرین نسخه جوملا  3  مهاجرت کنید .قبل از به روز رسانی جوملای خود حتما آموزش تهیه شده توسط بناب هاست را که در مورد هشت قانون مهم برای به روز رسانی جوملا است را مطالعه کنید.

توصیه ما به شما اخرین نسخه جوملا 3 می باشد. هنوز نسخه 4 به طور رسمی به جای نسخه های 3 معرفی نشده است و در حال آزمایش می باشد و برای برپایی سایت اصلی توصیه نمی شود زیرا :

1 ) جوملا 4 هنوز در دست بررسی و توسعه می باشد و طبق توصیه های خود سایت جوملا جهانی بهتر است تا انتشار نسخه پایدار منتظر بمانید.
2) تعداد افزونه های سازگار با جوملا 4 هنوز تکمیل نشده است.

و اما برخی از نکاتی که باید در امنیت وب سایت جوملای خود در نظر بگیرید به شرح زیر می باشند :

 • بروز رسانی جوملا ( آموزش به روز رسانی جوملا )
 • پسورد گذاشتن روی پوشه ها ( پوشه ادمین )
 • استفاده از پسورد قوی و مطمعن ( آموزش ساختن پسورد قوی و مطمئن )
 • تنظیمات htacces و تغییر پسوند
 • بررسی سطح دسترسی ها ( Files & Folders Permission )
 • قرار دادن پرمیشن فایل configuration.php برروی 444
 • متفاوت بودن پسورد هاست با phpmyadmin و پایگاه داده ها
 • به روز رسانی افزونه های استفاده شده در سایت
 • استفاده از افزونه های امنیتی جوملا
 • استفاده از سرویس کلودفلر (CloudFlare) برای جلوگیری از حملات دیداس
 • تنظیمات پوشه temp و فایل configuration.php
 • پشتیبان گیری از سایت ( Backup )(آموزش تهیه نسخه پشتیبان از سایت در سی پنل )