ماژول کیک استارت / آچار فرانسه قالب پیشفرض جوملا 4

ماژول کیک استارت جوملا

ماژول کیک استارت یا همان KickstartCassiopeia ماژولی است که استفاده شما از قالب پیش فرض جوملا 4 را آسان و لذت بخش می کند. Cassiopeia قالب چند منظوره  پیش فرض برای جوملا 4 است. و ماژول کیک استارت Kickstart Cassiopeia همه موارد مورد نیاز شما برای اعمال تغییرات در مورد قالب Cassiopeia را فراهم می کند. کیک استارت یک ماژول سفارشی است که به شما امکان می دهد به سرعت با Cassiopeia پیش بروید و وب سایت جوملا 4 جدید خود را راه اندازی کنید و در کمترین زمان وب سایتی عالی ایجاد کنید! برای این کار نیازی به ایجاد کد و/یا css ندارید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که ماژول را پیکربندی کنید. این ماژول همه موارد ضروری شما را دارد! البته این مورد را باید اعلام کنیم که این ماژول در حال توسعه است و گزینه های زیادی در آینده به آن اضافه خواهد شد!

در مورد ماژول کیک استارت می توانیم موارد زیر را بگوییم:

  1. رنگ ها را تنظیم کنید؟ 
  2. لوگوی خود را در مرکز قرار دهید؟
  3. پس زمینه را تنظیم کنید؟ 
  4. دکمه های اشتراک گذاری تنظیم شود؟
  5. اعلان کوکی تنظیم شود؟ 
  6. کد تجزیه و تحلیل Google تنظیم شود؟ 
  7. کد سفارشی تنظیم کنید یا css؟ 
  8. از طرح بندی جعبه ای استفاده کنید؟ 
  9. یک فاویکون سفارشی اضافه شود؟ 

راه اندازی یک وب سایت جدید با جوملا 4 می تواند دلهره آور باشد. مخصوصا قسمت قالب. Cassiopeia قالب جدید و پیشفرض جوملا 4 است. این قالب بر اساس Bootstrap 5 ساخته شده است و دارای ویژگی های بسیاری است. اما تنظیمات مدیریت آن گزینه خاصی ندارد. به همین دلیل یک ماژول را معرفی می کنیم که با آن می توانید وب سایت خود را با قالب پیش فرض Cassiopeia در چند مرحله بسیار آسان سفارشی کنید.

 

نصب و تنظیمات

در قالب پیش‌فرض Cassiopeia، گزینه‌های لوگو، هدر ثابت و دکمه بازگشت به بالا را به دلخواه خود تنظیم کنید. و سپس ماژول کیک استارت را دانلود کنید و سپس در تمام صفحات مورد نظر منتشر کنید. هنگام انتشار از گزینه های زیر استفاده کنید:
- پنهان کردن عنوان
- انتخاب موقعیت: بنر

حتما توجه داشته باشید که باید منو اصلی سایت خود را در موقعیت "منو" منتشر کنید. تا از طریق ماژول کیک استارت سفارشی سازی خود را شروع کنید. بعد از انجام موارد گفته شده می توانید گزینه های زیادی را تنظیم کنید بدون این که نیازی به کدنویسی داشته باشید.

ماژول کیک استارت
همانطور که بالاتر نیز گفتیم کیک استارت یک ماژول است پس همانند دیگر ماژول های جوملا می توانید آن را به دفعات استفاده کنید. یعنی از قسمت تنظیمات ماژول انتخاب کنید که تنظیمات مد نظر شما در چه صفحاتی اعمال شود. فقط حتما توجه داشته باشیدکه دو ماژول را که تنظیمات متفاوتی دارند در یک صفحه یکسان منتشر نکنید.!

ماژول کیک استارت

حال که موارد اصلی و پایه ای را گفتیم می توانیم جزئی تر ماژول کیک استارت یا همان KickstartCassiopeia را بررسی کرده و عملکردش را توضیح دهیم. خوب حال به نوبت هر بخش را توضیح می دهیم :

لایوت (Layout)

در این بخش از ماژول ماژول کیک استارت ( KickstartCassiopeia ) شما می توانید رنگ پس زمینه سایت، رنگ پس زمینه مطالب منتشر شده در سایت را به دلخواه تغییر دهید. می توانید تصویری برای پس زمینه کل سایت انتخاب کنید و در قالب قرار دهید. می توانید مدل نمایش سایت به صورت BOX را انتخاب کنید. می توانید عرض سایت را تعیین کنید.  همچنین در تنظیمات این بخش شما میتوانید لبه های دکمه ها را گرد کنید. و در نهایت در این بخش از ماژول امکان غیر فعال کردن راست کلیک در سایت وجود دارد.

 

ماژول کیک استارت بخش لایوت

نوار بالا (Topbar)

شما در این بخش می توانید نوار بالا را فعال کنید و تنظیمات آن را انجام دهید. تنظیماتی از قبیل ارتفاع، فواصل، رنگ بندی و حتی محتوای داخل آن را نیز می توانید نمایش دهید. در تصویر زیر تنظیمات آن بخش را میتوانید ببینید:

ماژول کیک استارت بخش topbar

منو / هدر  (Menu/Header)

در این بخش ماژول شما می توانید تنظیمات منو، رنگ بندی پس زمینه و متن ها ، تصویر پس زمینه ،چیدمان لوگو و چندین مورد دیگر را به دلخواه تغییر دهید. توجه داشته باشید تغییرات شما در این بخش به شرطی اعمال می شوند که منو سایت را در موقعیت منو منتشر کرده باشید.

تنظیمات منو در ماژول کیک استارت

 

فوتر(Footer)

 این بخش تنطیمات محدودی دارد و صرفا تغییر رنگ پس زمینه و یا قرار دادن تصویر پس زمینه را در فوتر را می توانید انجام دهید.

تنظیمات فوتر در ماژول کیک استارت

رنگ ها (Colors)

همانطور که از اسم بخش مشخص است در این قسمت شما قابلیت تغییر و شخصی سازی تمام رنگ های موجود در سایت را دارید. رنگ متن های اصلی ، رنگ لینک ها و هر رنگی که در این قالب تغریف شده را میتوانید تغییر دهید.

تنظیمات رنگ ها در ماژول 

رنگ پیغام ها (Button Colors)

در سایت پیغام های متفاوتی نمایش داده می شوند. پیغام های سیستمی مانند پیغام موفقیت، پیغام خطا و برخی پیغام های دیگر که بسته به عملکرد و وضعیت نمایش داده می شوند. شما می توانید از طریق این قسمت ماژول آنها را بسته به دلخواه خود تغییر دهید.

 تنظیمات رنگبندی پیغام های سایت

 

تایپوگرافی ( Typography )

در سایت اگر میخواهید تغییراتی در سایز فونت ها و تغییر فونت داشته باشید می توانید از این تب ماژول مقادیر مربوط به آنها را تغییر دهید. توجه داشته باشید که تغییرات مربوط خود فونت ممکن اس در سایت های فارسی که فونت اختصاصی براش تعریف کرده اید ممکن است کار نکند.

تتظیمات فونت های سایت از طریق ماژول

 ابزارهای وب مستر (Webmaster tools)

این تب یک کاربرد اصلی دارد و آن هم قرار دادن آسان کد های گوگل آنالیتیکس در سایت است. شما وقتی کد های خود را اینجا قرار دهید اگر قالب خود یا سورس سایت جوملایی خود را آپدیت کنید آنها در سایت باقی می مانند و حذف نمی شوند. برای « افزودن کد گوگل آنالیتیکس به جوملا4 با دو روش » مطلبی به همین نام در بخش آموزشهای سایت قرار دهده ایم که می توانید از آن کمک بگیرید.

تب انتشار کد های گوگل آنالیتیکس

 کد های شخصی (Custom Code)

موقعی هست که کدی را باید در قالب سایت خود قرار دهید. گفته می شود که کد را در بخش Head سایت یا داخل قسمت Body کد های سایت قرار دهید. این بخش از ماژول برای این کار ایجاد شده است.

کد های شخصی

 

کدهای سی اس اس شخصی (Custom Css)

بعضی مواقع پیش می آید که نیاز دارید استایل بخشی را شخصی سازی کنید یا تغییراتی در یک بخش خاص از کد های قالب را انجام دهید . در این مواقع به جای اعمال تغییرات در کل قالب بهتر است از این بخش استفاده کنید. کد های شما در اینجا قرار می گیرند و با به روز رسانی بخش های مختلف سایت این کد های از بین نخواهند رفت. یکی از مزیت های این بخش قابلیت جدا سازی کد ها برای نمایش موبایل و دسکتاپ سایت است. اگر میخواهید کد های شما فقط برای نمایش موبایلی سایت شما اجرا شود در باکس مربوطه قرار دهید.

قسمت کدهای CSS شخصی

بقیه تب های این ماژول در نسخه رایگان غیر فعال هستند و در صورت نیاز باید نسخه پولی ماژول را تهیه و نصب کنید. اگر این بخش های باقی مانده برای شما اهمیت دارند حتما پیشنهاد میکنم نسخه پولی را تهیه و استفاده کنید.

جمع بندی 

همانطور که در ابتدا گفتیم ماژول کیک استارت یا همان KickstartCassiopeia ماژولی است که استفاده شما از قالب پیش فرض جوملا 4 را آسان و لذت بخش می کند. کیک استارت یک ماژول سفارشی است که به شما امکان می دهد به سرعت با Cassiopeia پیش بروید و وب سایت جوملا 4 جدید خود را راه اندازی کنید و در کمترین زمان وب سایتی عالی ایجاد کنید! برای این کار نیازی به ایجاد کد و/یا css ندارید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که ماژول را پیکربندی کنید.